Ustawa przyjęta: będą niższe opłaty za płatności kartą

karty płatnicze VISA

orphanjones (flickr)

Użytkownicy kart płatniczych mają powody do zadowolenia – Senat przyjął ustawę, na mocy której stawki opłat interchange zostaną obniżone. Przeciwko dokumentowi opowiedziało się jedynie 3 polityków. Ustawę musi zaakceptować jeszcze prezydent.

Ustawa dotycząca obniżenia stawek interchange, czyli opłat pobieranych przez instytucje bankowe przy dokonywaniu płatności kartą została zaakceptowana niemal jednogłośnie. Przeciwko jej przyjęciu opowiedziało się jedynie 3 polityków. Senat nie zaproponował również żadnych poprawek. Obecnie dokument czeka już tylko na podpis prezydenta.

Nowa ustawa zakłada obniżenie stawek opłaty interchange zarówno w przypadku płatności kartą debetową, jak i kredytową. W pierwszym przypadku opłaty mają być niższe o 0,2%, a w drugim o 0,3%. W tym roku dokonano już podobnego cięcia, jednak dopiero po tym kolejnym stawki będą zbliżone do kosztów ponoszonych przez użytkowników kart płatniczych na terenie innych krajów Unii Europejskiej. Senatorowie, którzy poparli ustawę twierdzą, że takie zmiany zachęcą Polaków do płatności bezgotówkowych i przełożą się na zwiększenie liczby osób korzystających z kart.

Takie wnioski wyciągnięto na podstawie wcześniejszych obserwacji. Po tym, jak w lipcu obniżono stawki opłat interchange do 0,5%, widocznie zwiększyła się grupa klientów decydujących się na płacenie kartą. Wzrost liczby płatności dokonywanych przy pomocy kart płatniczych sięgnął ok. 30%. Zmiana stawek to nie jedyny zapis znajdujący się w ustawie przyjętej przez Senat. Kolejną kwestią było wydłużenie okresu, w którym nowe organizacje kartowe nie będą miały obowiązku płacenia maksymalnych stawek. Będzie on teraz wynosił 5, a nie 3 lata, jak dotychczas. Zakłada się, że przyspieszy to rozwój polskich organizacji tego typu. Ponadto w ustawie znalazły się przepisy, które mają uzupełnić i wyjaśnić kwestie sporne, jak choćby ta dotycząca sytuacji, gdy nie da się jednoznacznie określić rodzaju karty. Wiadomo, że stawka opłaty interchange będzie wtedy wynosiła 0,3%.

Projekt całej ustawy został przygotowany przez senatorów reprezentujących Platformę Obywatelską, jednak oficjalnie wnieśli go posłowie, ponieważ w ten sposób udało się skrócić procedury jego przyjęcia. Do zmian zachęciło polityków m.in. porozumienie między siecią VISA a Komisją Europejską w sprawie obniżki opłat. Warunkiem była obsługa transakcji przez zagranicznych agentów rozliczeniowych.