Tagi
Powiązane wpisy
Podziel się
Utrata pracy – jak sobie poradzić
Utrata pracy to nie koniec świata. Takie stwierdzenie nie jest tylko pocieszeniem, ale też wskazuje na fakt, że zdarzenie to otwiera nowy, często trudny, okres w życiu.
Psychologowie przeanalizowali ten temat już wielokrotnie, przyglądając mu się od wszystkich możliwych stron. O tym więc co się dzieje z psychiką osoby bezrobotnej wiemy sporo. Jednak czysta teoria nie zawsze ułatwia radzenie sobie z realnymi problemami. Osoby, które niespodziewanie utraciły pracę są narażone na potężną dawkę stresu. Bezsilność, poczucie zagrożenia, obniżenie własnej wartości – to tylko trzy emocje z długiej listy uczuć mogących mieć destruktywny wpływ na psychiczne samopoczucie.
Zarówno eksperci, jak i osoby kierujące się zdrowym rozsądkiem, zalecają, aby po utracie pracy przede wszystkim utrzymać się w aktywności. Rezygnacja i wycofanie są najgorszym, co możemy sobie zafundować. Prowadzą one do depresji i stopniowego wykluczania. Co prawda osoba dotknięta bezrobociem zazwyczaj nie będzie miała inicjatywy na to, by dbać o siebie i tryskać energią, jednak wysiłek mający na celu uniknięcie stagnacji powinien być podstawą strategii przetrwania trudnego czasu.
Reakcja na nagłe zwolnienie jest różna, zależnie od tego, jakie dana osoba miała nastawienie wobec swojej pracy oraz w jaki sposób odbyła się redukcja. Zachowanie pracodawcy ma więc znaczenie i nie jest prawdą, iż najlepszą metodą pożegnania się jest sucha, biznesowa rozmowa. Zazwyczaj pozostawia ona po sobie tyle niedopowiedzeń, że bezrobotny wcześniej czy później zacznie do sytuacji dopisywać nowe, pesymistyczne interpretacje. W wielu przypadkach będą miały one charakter samooskarżeń, co doprowadzi do obniżenia samooceny i popadnięcia w stany depresyjne.
Depresja bezrobotnego jest bardzo groźnym zjawiskiem, gdyż, paradoksalnie, znajduje się on w sytuacji, w której musi wykazać maksimum aktywności, aby znaleźć nową pracę. Każdy pracodawca oczekuje od kandydata uśmiechu, elokwencji, błyskotliwości, kreatywności, komunikatywności i mnóstwa innych cech oraz zachowań niemożliwych do wykrzesania z siebie przez osobę przechodzącą załamanie psychiczne. Dlatego istotne jest, by nie lekceważyć problemu. Sama wiedza na temat tego, co się zazwyczaj dzieje w głowie zwolnionego nie zawsze pozwala sobie poradzić z tym problemem w praktyce. Może się więc nam wydawać, że jesteśmy przygotowani do konfrontacji z takim zdarzeniem, lecz gdy już nastąpi, okażemy się bezbronni. W takim przypadku z pomocą mogą przyjść nam bliscy lub grupy terapeutyczne.
Maciej Gielewicz
Ostatnie wpisy Maciej Gielewicz (zobacz wszystkie)
- Jakie zawody są najbardziej zagrożone przez SI? - 14 kwietnia 2023
- Jak radzić sobie ze stresem? - 28 grudnia 2022
- Jak się przygotować do upałów w mieście? - 22 sierpnia 2022
- Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - 23 maja 2022
- Czym jest grypa żołądkowa? - 11 lutego 2022
- Czym różnią się od siebie odmiany koronawirusa? - 4 listopada 2021
- Żylaki – co to jest i czy można je wyleczyć? - 10 sierpnia 2021
- Łupież u kota - 11 czerwca 2021
- Krajowy Plan Odbudowy i Nowy Ład – czym są? - 8 kwietnia 2021
- Jak detoks cukrowy wpływa na zdrowie? - 3 lutego 2021
- Czy elektrownie atomowe są bezpieczne? - 14 stycznia 2021
- Czy koronawirus to grypa? - 14 września 2020
- Czym jest faktoring? - 30 czerwca 2020
- Leasing konsumencki czy wynajem długoterminowy samochodu? - 16 czerwca 2020
- Epidemia koronawirusa - 25 lutego 2020
- Jak odróżnić przeziębienie od grypy? - 22 stycznia 2020
- Skoki rozwojowe u dzieci - 27 sierpnia 2019
- Czy warto pobrać krew pępowinową? - 26 listopada 2018
- Tętniak w mózgu - 24 października 2018
- Co to jest przesilenie wiosenne? - 26 marca 2018