Voyager 1 na granicy Układu Słonecznego

Voyager 1

Voyager 1 leci przez obszar graniczny Układu Słonecznego. Naukowcy spodziewają się, że w najbliższych latach sonda dotrze do przestrzeni międzygwiezdnej.

Sonda Voyager 1 od 1977 roku, kiedy to została wystrzelona z Przylądka Canaveral, wędruje przez kosmos w tempie 17 km/s. Pozwoliło to jej oddalić się od naszej planety na odległość 18 miliardów kilometrów i dotrzeć do wcześniej nie zbadanego obszaru granicznego między Układem Słonecznym a przestrzenią międzygwiezdną. Przejawem tego jest rejestrowanie coraz słabszego wiatru słonecznego i większej ilości cząsteczek docierających spoza naszego układu planetarnego (cząsteczki te są pozostałościami po eksplozjach gwiazd). Zdaniem naukowców w chwili obecnej sonda nie opuściła jeszcze Układu Słonecznego, jednak nastąpi to w ciągu najbliższych lat.

Voyager 1 jest zaopatrzony w zapas plutonu, który pozwoli ogniwom termoelektrycznym wytwarzać energię jeszcze do 2025 roku. Wtedy to otrzymamy ostatnie odczyty, po czym sonda zamilknie. Będzie kontynuowała swoją podróż przez Wszechświat już bez kontaktu z Ziemią, niosąc na swoim pokładzie płytę z zapisanymi pozdrowieniami i informacjami o naszej cywilizacji.

[źródło: tvn24.pl]