Wigilia dla kontrahentów: rozliczyć w kosztach?
Wigilie firmowe stały się już w Polsce prawdziwą tradycją. Organizuje się je zarówno dla pracowników, jak również dla kontrahentów. Co ważne, firma nie musi wcale ponosić z tego powodu wielkich kosztów. Okazuje się, że wydatki związane z przygotowaniem takiej uroczystości można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. To natomiast oznacza, że mamy prawo odpisania sobie tych wydatków od podatku dochodowego i VAT. Istnieją jednak pewne warunki. Jako, że od podatku odliczyć można wyłącznie te koszty, które mają związek z przychodami firmy, to spotkanie wigilijne powinno mieć charakter motywacyjny, przekładający się na wzrost efektywności pracowników. Jak natomiast powinna wyglądać wigilia dla kontrahentów?
Żeby mieć pewność, że Urząd Skarbowy nie podważy prawa do odpisu kosztów wigilii zorganizowanej dla kontrahentów od wartości podatku VAT, warto zadbać o to, by podczas spotkania poruszyć ważne dla firmy kwestie. Wtedy uroczystość straci charakter towarzyski i nie będzie jedynie spotkaniem, które służy przyjemnemu spędzaniu czasu. Można omówić sukcesy, jakie przedsiębiorstwo odniosło w danym roku, podsumować jego wyniki finansowe, bądź też omówić plany na przyszły rok. Istotną kwestią będzie zapewne ustalenie zasad dalszej współpracy czy obranie kierunku, w jakim rozwijać ma się przedsiębiorstwo. Wtedy wigilia stanie się ważnym spotkaniem firmowym, od którego zależeć może powodzenie całego interesu, a dania i napoje będą do niego jedynie dodatkiem. Musimy przy tym pamiętać, by dokładnie udokumentować wszystkie koszty poniesione w związku z organizacją wigilii. Jeżeli część wydatków nie będzie odliczana od podatku, to powinniśmy spisać je odrębnie.
Ministerstwo Finansów przyznało, że wydatki na poczęstunek dla kontrahentów, z którymi spotykamy się w celach biznesowych, mogą być wliczane do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Powinniśmy jednak wiedzieć, że jeżeli kontrahenci pojawiają się z osobami towarzyszącymi lub innymi osobami niezwiązanymi z naszą firma i jej interesami, to nie mamy prawa do odliczania kosztu poniesionego w związku z ich ugoszczeniem od podatku VAT. Wszystkie te elementy muszą zostać więc dokładnie wyodrębnione tak, aby nie dawać fiskusowi powodów do podejrzeń i ewentualnego kwestionowania zasadności ubiegania się o pomniejszenie podatku.
Daniel Kurylak
Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)
- Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę? - 20 marca 2023
- Izera – opóźnienia w realizacji projektu polskiego elektryka - 10 lipca 2022
- Jaki rodzaj patelni wybrać? - 22 marca 2022
- Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? - 13 września 2021
- Google zamyka studia Stadia - 12 lutego 2021
- Cyberpunk 2077 – wielki hit czy wielka afera? - 17 grudnia 2020
- 5G – o co w tym tak naprawdę chodzi? - 12 maja 2020
- Programy wsparcia dla twórców gier komputerowych - 29 marca 2019
- Jak smartphone wpływa na psychikę dziecka? - 16 stycznia 2019
- Jak gry komputerowe wpływają na psychikę? - 25 kwietnia 2018
- Nowa aplikacja ułatwiająca zakupy - 22 czerwca 2017
- Coaching – inwestycja w siebie - 21 lutego 2017
- Będzie rozwojowy boom w branży rzeczywistości wirtualnej? - 26 sierpnia 2016
- Coraz więcej ofert pracy dla informatyków - 20 sierpnia 2016
- Jak Nintendo wykorzysta popularność gry Pokemon Go? - 10 sierpnia 2016
- BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane - 27 czerwca 2016
- Photon: polski robot nauczy dzieci kodowania? - 23 czerwca 2016
- Instagram wreszcie z ułatwieniami dla biznesu? Nowości - 10 czerwca 2016
- Microsoft nie będzie już walczył na rynku smartfonów? - 2 czerwca 2016
- Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media - 23 maja 2016