Wojna na patenty – Apple wygrywa
W piątek zakończył się proces między Apple a Samsungiem, prowadzony przez sędzinę Lucy Koh. Ci, którzy sądzą, że cała sprawa jest farsą, będą zaskoczeni – Samsung musi zapłacić karę.
Wojnę Samsungowi wypowiedział już Steve Jobs. Swojemu biografowi wyznał, że wyda ostatniego dolara z kasy firmy, aby zniszczyć „zło”, jakim jest wg. niego Android. System ten Jobs nazwał „złodziejskim produktem”. Apple oskarżył Samsunga o naruszenie 7 patentów i zgłosił roszczenia do odszkodowania w wysokości 2,5 miliarda dolarów. W sądzie upadło oskarżenie o tylko jeden patent (mój, i pewnie nie tylko mój, ulubiony, czyli prostokąt z zaokrąglonymi rogami jako kształt tabletu). Samsung został zobowiązany do zapłaty odszkodowania w wysokości 1,05 mld dolarów. Jednocześnie ława przysięgłych odrzuciła wszystkie zarzuty Koreańczyków wobec Apple’a, czyli naruszenie przez giganta z Cupertino 5 patentów.
Rzecz jasna, że kara finansowa ma w tej sprawie marginalne znaczenie. Chociaż miliard dolarów zwykłemu zjadaczowi chleba wydaje się fortuną, dla firm generujących ogromne przychody jest to kwota bez większego znaczenia. Decyzja ławy przysięgłych może mieć za to ogromny wpływ na rynek urządzeń mobilnych. Po pierwsze Samsung będzie musiał zrezygnować ze stosowania w tabletach i smartfonach tych rozwiązań, które zostały uznane za naruszenie patentów Apple’a. Po drugie – być może niespodziewanie na całym zamieszaniu skorzysta inny gigant.
Microsoft wydaje się bardzo zadowolony z wyroku w sprawie Apple vs. Samsung. Decyzja ławy przysięgłych może okazać się silnym ciosem w pozycję Androida na rynku. Jeżeli producenci mobilnego sprzętu w obliczu ew. konsekwencji prawnych zaczną obawiać się stosowania tego systemu operacyjnego, skorzysta na tym twórcy „okienek” – Windows 8 wpasuje się w powstałą lukę.
Radek Gilowski
Ostatnie wpisy Radek Gilowski (zobacz wszystkie)
- Jak zadbać o własne zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie? - 22 lutego 2023
- Rywalizacja u dzieci – jak powinien reagować rodzic? - 8 listopada 2022
- Parlament Europejski zdecydował – koniec silników spalinowych w samochodach - 13 czerwca 2022
- Zapalenie zatok – co to jest i jak je leczyć? - 1 października 2021
- Jak rozumieć oznaczenia na olejach samochodowych? - 5 września 2017
- Pożegnanie z Ziemią - 16 kwietnia 2013
- Atak hakerów na Allegro (nie działa) - 3 kwietnia 2013
- Pentagram wprowadzi kolejnego smartfona - 19 marca 2013
- Kindle Fire HD 8.9 trafia do Europy - 14 marca 2013
- Więcej witamin w ekologicznych warzywach - 8 marca 2013
- Sony zapowiedziało PlayStation 4 - 21 lutego 2013
- Linux (Ubuntu) na tablety już wkrótce - 20 lutego 2013
- Apple szykuje zegarek - 15 lutego 2013
- Co wiemy o nowym Xboxie? - 13 lutego 2013
- Hybrydowy tablet Goclever - 12 lutego 2013
- Przetestuj Rometa 4E - 11 lutego 2013
- Czy roboty odbiorą nam pracę? - 25 stycznia 2013
- Kim Dotcom prezentuje – Mega - 21 stycznia 2013
- Psychologiczna trauma zmienia mózg - 16 stycznia 2013
- NVIDIA prezentuje nową… konsolę - 8 stycznia 2013
Jeżeli mowa o konsekwencjach tego wyroku, proszę nie zapominać o giełdzie. Od piątku akcje Samsunga potaniały już o 7,7%. Z kolei inni producenci na tym korzystają: w górę idzie Nokia i LG. Sporo może się pozmieniać teraz.
to nie koniec wojny na patenty, żeby nie było. Samsung będzie walczył dalej. i akurat w tym sporze interesy Koreańczyków pokrywają się zinteresami klientów. jak Apple zablokuje w sądzie innowacyjność i konkurencję, wszyscy na tym stracimy.
Skutki dla Samsunga mogą być opłakane. Jest już tymczasowy zakaz sprzedaży smartfonów Samsunga w USA. Sędzina ma tydzień na ogłoszenie wyroku. Będzie odwołanie. Mam nadzieję, że zmienią wyrok…
Za to spór patentowy w Tokio skończył się porażką Apple – dsędzia uznał, że Samsung nie kopiuje rozwiązań. Słabe to prawo – co kraj, to inny wyrok.