Za ile pracuje student? Nie mniej niż 3 tysiące
Choć polski rynek pracy nie jest łaskawy i młodzi ludzie mają obecnie ogromne problemy ze znalezieniem zatrudnienia, to jednak okazuje się, że nie wpływa to na obniżenie ich wymagań wobec wynagrodzenia, jakie chcieliby otrzymywać. Nawet w obliczu bezrobocia, które wśród młodych Polaków sięga już ok. 28%, osoby w tym wieku niechętnie podejmują się pracy, w której zarobią mniej niż 3 tysiące złotych.
Mimo tego, że specjaliści stale podkreślają, jak ważne są praktyki czy staże, które stanowią dowód posiadanych kompetencji, to jednak młodzi Polacy nie chcą wykonywać darmowej pracy nawet, jeśli miałaby ona pomóc w przyszłości w znalezieniu dobrego, płatnego zatrudnienia. Tym bardziej, mało kto decyduje się na prace wolontaryjne. Znaczna grupa ankietowanych Polaków przed 25. rokiem życia chce natomiast zarabiać więcej niż wynosi średnie wynagrodzenie netto w Polsce.
Jak tłumaczą sami studenci – po to uczą się przez cały okres studiów, żeby przygotować się do objęcia posady związanej z ich wykształceniem i posiadanymi umiejętnościami. W trakcie nauki nie mają czasu na darmową pracę w postaci praktyk czy stażów, natomiast po ukończeniu studiów muszą za coś żyć, więc od razu zaczynają szukać prawdziwego zatrudnienia z odpowiednio wysoką pensją.
W razie problemów ze znalezieniem pracy, absolwenci szkół wyższych mają żal głównie do polskiego systemu edukacyjnego, który nie jest dostosowany do wymagań pracodawców i nie daje młodym ludziom szansy na zdobycie pracy, w której oferowane są godne zarobki. Aż 56,4% respondentów przepytanych przez firmę Deloitte uważa, że studia nie przygotowują do podjęcia pracy. Jednocześnie, aż 74% studentów nie wybiera się ani na praktyki, ani do pracy. W ten sposób, sami pomniejszają swoje szanse na znalezienie oczekiwanej pracy po ukończeniu studiów.
Specjaliści namawiają jednak studentów, by decydowali się na staże i praktyki. Przy argumentach dotyczących braku czasu, eksperci radzą ograniczyć imprezowanie. Dodają też, że część praktyk i stażów kończy się stałym zatrudnieniem. Czasem zdarza się, że praktykant czy stażysta świetnie sprawdza się w swojej roli i firma chce przedłużyć współpracę z nim, zmieniając ją na formę płatną. Nawet jeśli tak się nie stanie, to w CV pozostanie ważny wpis, który pokaże, że poza samą wiedzą wyniesioną ze studiów, kandydat posiada również przygotowanie praktyczne.