Jest zgoda UOKiK na Polski Standard Płatności

płatności online

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał oficjalną zgodę na stworzenie Polskiego Standardu Płatności, który ma stanowić zestaw reguł, na jakich działać będzie system płatności urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu, w naszym kraju powszechniejsze będą mogły stać się technologie pozwalające na dokonywanie płatności przy wykorzystaniu nowoczesnych gadżetów takich, jak choćby smartfony czy tablety. Polski Standard Płatności będzie gwarancją bezpieczeństwa dla sceptyków, którzy do tej pory mieli obawy przed korzystaniem z takich rozwiązań płatniczych.

Wniosek o stworzenie ujednoliconego zestawu zasad, na jakich dokonywane mają być płatności mobilne został złożony przez kilka instytucji bankowych. Były to m.in. PKO BP, Bank Zachodni WBK oraz ING Bank Śląski. Ich inicjatywa ma ułatwić klientom nie tylko płacenie za zakupy, ale również obsługę w bankomatach przy zastosowaniu najnowszych technologii mobilnych. Eksperci twierdzą, że PSP może stać się pierwszym krokiem do dynamicznego rozwoju płatności mobilnych w naszym kraju. Zakłada się, że ta opcja będzie alternatywą dla popularnych obecnie płatności przy użyciu karty.

Specjaliści podają szereg zalet, z jakimi wiąże się dokonywanie płatności mobilnych. Przede wszystkim, zakłada się, że upowszechnienie tej metody pozwoli obniżyć jej koszty, co będzie dogodne dla klientów. Oprócz tego, takie płatności mają przebiegać szybciej, ponieważ nie wymagane są przy nich kody PIN. Mimo to, pozostają one bezpieczne i nie zagrażają niekontrolowanym wypływem środków z konta bankowego. Takie płatności mają być też po prostu wygodniejsze od tych znanych dotychczas.

Dzięki opiniom wyrażonym przez KNF oraz Narodowy Bank Polski udało się ustalić, że wprowadzenie ujednoliconych standardów płatności mobilnych nie będzie miało żadnego większego wpływu na ograniczenie konkurencji. Z PSP będą mogły korzystać rozmaite jednostki – zarówno banki, jak również agenci rozliczeniowi, właściciele i zarządcy sieci bankomatowych oraz akceptanci płatności. Nie będą one musiały dostosowywać się do skomplikowanych reguł, zachowując szansę współpracy z innymi podmiotami o podobnym charakterze. Eksperci bardzo chwalą otwarty charakter planowanego systemu płatności twierdząc, że to jedna z jego największych zalet.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.