Zrównanie małżeństw homo- i heteroseksualnych w USA
Od teraz w dwunastu stanach USA, w których zalegalizowane były małżeństwa homoseksualne, pary gejów i lesbijek mogą czuć się bezpieczniej, ponieważ ich prawa zostały zrównane z prawami małżeństw tradycyjnych. Sąd Najwyższy uznał, że część ustawy z 1996 roku mówiąca o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny jest niekonstytucyjna.
Jest to ustawa o ochronie małżeństwa Defense of Marriage Act (DOMA), wprowadzona podczas prezydentury Billa Clintona. Niedawno czterech z pięciu przedstawicieli Sądu Najwyższego uznało, że zapis jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa. Odtąd małżeństwa homoseksualne, które zostały już wcześniej zalegalizowane w dwunastu stanach, będą mogły korzystać z przywilejów federalnych. Dotyczą one praw spadkowych, ubezpieczeniowych i podatkowych.
Należy pamiętać, że w pozostałych stanach sytuacja małżeństw homoseksualnych wygląda wciąż tak samo, jednakże samą decyzję sądu należy uznać za duży sukces. W momencie gdy ogłaszano werdykt, pod waszyngtońskim sądem zebrały się tłumy aktywistów z tęczowymi flagami. Dodatkowo w Kalifornii zniesiono zakaz zawierania małżeństw jednopłciowych. Prezydent USA, Barack Obama jest zadowolony z decyzji sądu. W swoim oświadczeniu napisał, że wszyscy ludzie są stworzeni jako równi sobie, dlatego ich miłość powinna być traktowana w taki sam sposób.
Rząd prezydenta Obamy na początku marca złożył w Sądzie Najwyższym dokument, w którym wyrażono poparcie dla związków homoseksualnych i apelowano o zniesienie zakazu zawierania takich małżeństw w Kalifornii. Zakaz zawierania małżeństw jednopłciowych w tym stanie wiąże się z tzw. Propozycją 8. Zakaz ten wszedł w życie po przeprowadzeniu plebiscytu powszechnego w 2008 roku. Adwokaci ministerstwa sprawiedliwości w swoim czterdziestostronicowym dokumencie zaznaczyli, że Propozycja 8 stanowi naruszenie 14 poprawki do konstytucji, w myśl której prawo gwarantuje równość wszystkich obywateli.
Od teraz geje i lesbijki mogą nie tylko zawierać legalne małżeństwa, ale też cieszyć się pełnią praw małżeńskich w takich stanach jak Minnsesota, Nowy Jork, Waszyngton, Vermont, New Hampshire, Meryland, Maine, Delaware, Iowa, Connecticut oraz Rhode Island i Massachustetts, a także w stołecznym dystrykcie Kolumbii.
Daniel Kurylak
Ostatnie wpisy Daniel Kurylak (zobacz wszystkie)
- Na jakie cechy kandydatów rekruterzy najbardziej zwracają uwagę? - 20 marca 2023
- Izera – opóźnienia w realizacji projektu polskiego elektryka - 10 lipca 2022
- Jaki rodzaj patelni wybrać? - 22 marca 2022
- Jak będzie wyglądać przyszłość motoryzacji? - 13 września 2021
- Google zamyka studia Stadia - 12 lutego 2021
- Cyberpunk 2077 – wielki hit czy wielka afera? - 17 grudnia 2020
- 5G – o co w tym tak naprawdę chodzi? - 12 maja 2020
- Programy wsparcia dla twórców gier komputerowych - 29 marca 2019
- Jak smartphone wpływa na psychikę dziecka? - 16 stycznia 2019
- Jak gry komputerowe wpływają na psychikę? - 25 kwietnia 2018
- Nowa aplikacja ułatwiająca zakupy - 22 czerwca 2017
- Coaching – inwestycja w siebie - 21 lutego 2017
- Będzie rozwojowy boom w branży rzeczywistości wirtualnej? - 26 sierpnia 2016
- Coraz więcej ofert pracy dla informatyków - 20 sierpnia 2016
- Jak Nintendo wykorzysta popularność gry Pokemon Go? - 10 sierpnia 2016
- BZ WBK wciąż na celowniku oszustów wyłudzających dane - 27 czerwca 2016
- Photon: polski robot nauczy dzieci kodowania? - 23 czerwca 2016
- Instagram wreszcie z ułatwieniami dla biznesu? Nowości - 10 czerwca 2016
- Microsoft nie będzie już walczył na rynku smartfonów? - 2 czerwca 2016
- Facebook cenzuruje skrajne i prawicowe media - 23 maja 2016